تیرآهن یکی از اعضای اصلی در مجموعه المان های مورد استفاده در سازمان های ساختمانی است. در واقع وظیفه اصلی تیرآهن ها تحمل تنش های حاصل از نیروهای وارد بر آن می باشد. تیرآهن معمولا در معماری و مهندسی سازه ، به عنوان عضوی بلند ، مستقیم و منشوری تعریف می شود که برای نگهداری بارهای مختلف وارده در طول عضو طراحی می گردد. البته در کار اجرایی عنوان تیر غالبا فقط به اعضای افقی اطلاق گردیده و به اعضای عمودی ، ستون می گویند.

جنس تیرآهن

تیرآهن از قطعات اولیه ی احداث هر پروژه ساختمانی می باشد که در قرن بیستم و با پیشرفت فزونی صنعت و با گسترش شهر نشینی بسیار پر کاربرد بوده است و بر اساس استاندارد جهانی جنس تیرآهن های ساخته شده ST37 می باشد.

کاربرد تیرآهن :

کاربرد اصلی تیر آهن در ساختمان ها اسکلت فلزی می باشد که به عنوان ستون قرار می گیرد. مورد استفاده آن در ستون ها، خرپاها، نعل در کارگاه ها ، بیم ها در پوشش سقف و پل های لانه زنبوری می باشد.در کشور ما معمولا ستون ها را از تیر آهن های I دوبل یا بال پهن های تکی استفاده می نمایند.

انواع تیرآهن و استاندارد آن

تیرآهن به سه صورت یافت می شود :

تیرآهن ( IPE ) استاندارد اروپا و ایران

تیرآهن ( INP ) استاندارد چین و روسیه

تیرآهن ( IPB ) بال پهن

تیرآهن لانه زنبوری (CPE)

هر کدام بسته به نوع کاربرد ، مصارف مختلفی دارند. که به شرح زیر آمده است:

تیر آهن IPE

این تیرآهن معمولی و استاندارد I شکل در ایران وجود دارد. این تیرآهن طبق استاندارد اروپا تولید می شود و ضخامت بال آن ثابت است. محصولات کشورهای اروپایی و ایران بیشتر از این نوع می باشد. بارزترین مشخصه این نوع تیرآهن این است که اگر از دو سر تیرآهن به آن بنگرید، ضخامت بال های آن در ابتدا و انتها کاملا یکنواخت می باشد. به طور معمول نقشه ساختمان هایی که توسط مهندسین کشورمان تهیه می گردد ، براساس این استاندارد بوده و لذا این نوع تیرآهن از محبوبیت بیشتری در میان مشتریان برخوردار است.

تیرآهنINP

تیرآهن I شکل که ضخامت بال آن ها با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش می یابد که این استاندارد کارخانجات روسیه و چین می باشد. نازکی بال ها در ابتدا و ضخیم شدن تدریجی آن در انتها می باشد، به طوری که اگر به آن بنگرید شیب ملایمی را در ضخامت بالها مشاهده خواهید نمود.

تیرآهن IPB

تیرآهن H یا تیرآهن های عریض که در آن ها طول بال ها نسبت به تیرآهن های IPE افزایش یافته است.

تیر آهن لانه زنبوری (CPE)

علت نامگذاری این نوع تیر به نام تیر لانه زنبوری ، شکل این تیر پس از بریدن و جوش دادن دوباره است‌. این تیرها در طول جان خود دارای فضاهای توخالی هستند که مشابه لانه زنبور است. به همین علت به آنها تیر لانه زنبوری می‌گویند.

هدف از انجام این کار این است که تیر بتواند لنگر خمشی بزرگتری را در مقایسه با تیر نورد شده اولیه تحمل کند‌.

با انجام این کار ارتفاع تیر افزایش پیدا کرده و در نتیجه ممان اینرسی مقطع افزایش پیدا می‌کند‌. برای مثال‌، با این کار ارتفاع پروفیل IPE-18 که ۱۸ سانتیمتر است به ۲۷ سانتیمتر افزایش پیدا می‌کند‌.

در ساخت تیر لانه زنبوری ارتقاع تیر ساخته شده ۱/۵ برابر تیر اولیه خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

هجده + بیست =

فهرست