کنسانتره

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. کنسانتره

کنسانتره آهن چیست ؟

قبل از هر چیزی ، اینکه کنسانتره چیست یا چگونه به وجود می آید را بررسی میکنیم.
تولید فولاد از نظر تکنولوژیکی فرآیند ساده ای نیست.سنگ آهن استخراج شده بعد از چند مرحله فعل و انفعالات به ماده تغلیظ شده تبدیل می شود. بنا براین،چندین مرحله در ابتدا وجود دارد. تبدیل سنک آهن به کنسانتره اولین فرآیندی است که اتفاق می افتد، پس از آن، ماده تغلیظ شده ی سنگ آهن قابل فروش، به واحدهای گندله سازی می رود که باید دارای عیار آهن بیش از ۶۵% باشد و عیار گوگرد کمتر از ۰.۰۲% باشد. و در آخر، برای تبدیل سنگ آهن به فولاد، آن را ابتدا به کنسانتره و بعد گندله و سپس آهن اسفنجی تبدیل می‌کنند.
کنسانتره، پودری سیاه رنگ است که از غنی تر شدن سنگ آهن به دست می آید.

سنگ آهن دارای دو بخش است :

کنسانتره سنگ آهن

دانه بندی سنگ آهن

 ۴ مرحله سنگ آهن برای تبدیل به فرآورده های دیگر :

بعد از اینکه توضیحی در مورد کنسانتره آهن داده شد نیاز هست مراحل اصلی تولید کنسانتره آهن را نام ببریم :

  • خردایش
  • آسیاب‌کنی
  • پرعیارسازی
  • آبگیری

 مرحله اول خردایش

در این مرحله ، موادی که از مرحله خردایش به دست می آید به صورت کلوخ هایی هستند که طی خرد شدن سنگ آهن یامواد اولیه به دست می آیند. هر چند که همه عملیاتی خردایش به صورت خشک انجام می شود.

 مرحله دوم آسیاب کنی

در این مرحله ، بعد از اینکه خردایش به اتمام رسید برای آسیاب بیشتر قطعاتی که کوچکتر از ۳۰ میلی متر هستند به این مرحله می آیند که عملیات خرد شدن بر خلاف مرحله قبل به صورت تر انجام می شود تا به ابعاد ۱ تا ۴ میلی متر برسد.

مرحله سوم پر عیارسازی

در این مرحله مواد غلیظ شده،طی فرآیندهایی که صورت می گیرد درصد غلظت کنساننتره به درصدی مابین ۶۰ تا ۷۰ درصد میرسد که درصد خالص سازی این مرحله قابل توجه خواهد بود

آبگیری

و اما آخرین مرحله تولید : این مرحله،روی سنگ آهن یا مواد اولیه آبگیری صورت می گیرد و سنگ آهن پرعیار می شود.چون این مرحله همانطور که از نام آن پیداست با آب اتفاق می افتد سنگ آهن ، مقدار قابل توجهی آب در خود دارد که باید خشک شود و این خشک کردن یا (جدا کردن آب از کنسانتره) با استنفاده از فیلتر هایی انجام میشود.بعد از خشک کردن ، محصول به انبار منتقل میشود.پس از آن باطله را برای آبگیری با تجهیزاتی به نام تینکر ارسال میکنند.

فهرست