پروفیل به طور کلی در دو نوع ساختمانی و صنعتی وجود دارد.
پروفیل ساختمانی :
به آن دسته از پروفیل هایی اطلاق میشود که در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارند ، مانند در و پنجره های آلومینیومی که خود چند نوع دارند :

اولین نوع پروفیل نورد گرم است که از نورد گرم شمش فولادی ساخته میشود و قوطی شکل است.
دومین نوع پروفیل نورد سرد است که از شکل دادن ورق های فولادی از طریق خم کردن و پرس کردن تولید میشود و ناودانی شکل است. پروفیل های نورد سرد ، تنها مناسب کارهای سبک ساختمانی از قبیل ناودانی ها ، تیرهای تکیه گاهی سقف کاذب و چهارچوب درهای ساختمانی هستند.
سومین نوع پروفیل مرکب است که از اتصال چند پروفیل سرد و گرم به وجود می آید.

پروفیل صنعتی :
به آن دسته از محصولاتی اطلاق میشود که ، در صنایع مختلف همچون خودروسازی ، نظامی و … به عنوان قطعات و متعلقات صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. در مقاطع صنعتی توجه به ویژگی های مکانیکی و الکتریکی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در این راستا ، دانش فنی و تجربه ی کاری و امکانات تولیدی در جایگاه ویزه ای قرار میگیرند ، به طوریکه امکان تولید قطعات خاص با ویژگی های مشخص برای هر تولیده کننده پروفیل ساختمانی وجود نخواهد داشت.

پروفیل کامپوزیتی :
امروزه سهم بسیار بزرگی از بازار در اختیار مواد مرکب یا همان کامپوزیت است و همچنین پروفیل های کامپوزیتی به میزان وسیعی در ساختمان سازی به ویژه ساختمان سازی در شرایط آب و هوایی که احتمال خوردگی در آن بالا است ، بسیار رواج پیدا کرده است. دلیل عمده دلایل استفاده از این پروفیل ها جلوگیری ، از پدیده خوردگی و افزایش عمر سازه در برابر ارتعاشات است. همچنین استفاده از پروفیل های کامپوزیتی باعث سبکی بنا می شود اما اهمیت این مزیت چندان نیست.

آنچه باعث دوام و عمر بالای پروفیل کامپوزیتی می شود ، خاصیت غیرکشسانی آن است که باعث عملکرد بهتر در برابر ارتعاشات زلزله می شود و بهترین گزینه برای مقاوم سازی در برابر زلزله است.
کشور مابه لحاظ شرایط اقلیمی در شمال و جنوب نیاز بسیار گسترده ای به استفاده از کامپوزیت در قالب پروفیل های کامپوزیتی دارد. هم اکنون بسیاری از سازه های بنا شده در محیط های خورنده مناطق مختلف کشور ، همچون پل های دریاچه ارومیه یا ساختمان های جنوب کشور دچار معضل خوردگی هستند که استفاده از کامپوزیت ها می تواند پاسخگوی مشکل این قبیل سازه ها باشد.

پروفیل گالوانیزه :
پروفیل گالوانیزه هم برای مقاوم سازی بیشتر امروزه کاربرد خوبی در در و پنجره های یو پی وی سی پیدا کرده است. از مزایای استفاده از پروفیل گالوانیزه در پنجره های یو پی وی سی جلوگیری از مشکل هرز شدن پیچ ها و افتادگی بازشوهای درها و پنجره ها است. همچنین یکی دیگر از مزایای آن ، بالا بردن استحکام و مقاومت در برابر فشارهای جوی در ارتفاعات بالا است, چرا که در ارتفاعات زیاد برج ها نیروی باد به طور قابل ملاحظه ای می تواند به پنجره ها فشار وارد کند و در طبقات پایین تر هم در اثر نشست ساختمان پنجره ها ممکن است در معرض فشار قرار گیرند.
به این نکته هم باید توجه کنید که هرچه فشار وارده به پنجره بیشتر باشد و سطح پنجره بزرگ تر باشد ، ضخامت پروفیل های گالوانیزه نیز باید بیشتر باشد که معمولا از یک میلیمتر شروع شده و برحسب مورد تا دو میلیمتر نیز افزایش می یابد.
توجه کنید که مشخصات دقیق پروفیلهای ساختمانی در جدول اشتال به طور کامل با درج کلیه ابعاد , اندازه , ضخامت ها و حتی شعاع خم ها درج گردیده است.

انواع پروفایل از لحاظ شکل و ابعاد :

۱٫پروفیل های باز :
با بعد و ضخامت گوناگون ساخته می شوند. از موارد انواع آن میتوان به مقطع Z , U, Hat , I , پروفیل های باز مورد مصرف مصالح ساختمانی برای چارچوب درب از جنس چوب , ام دی اف و قاب اطراف پنجره روی نمای بیرون ساختمان است.
۲٫پروفیل Z چیست :
پروفیل های باز با مقطع Z در سقف سالن های بزرگ مثل سالن ورزشی , سوله , انبار و پارکینگ کاربردهای زیادی دارند. پروفیل Z انواع مختلفی دارد که شامل پروفیل Z ۱۸ , پروفیل Z ۲۰ و پروفیل Z ۲۲ می باشد. البته این پروفیل در ضخامت ۲٫۵ سانتی متری و ۳ سانتی متری تولید می شود که از نظر قیمتی تفاوت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

یک × 4 =

فهرست