میلگرد یکی از پرکاربرد ترین مقاطع فولادی در بازار آهن آلات کشور است و عموما به منظور افزایش استحکام کششی بتن مورد استفاده قرار میگیرد.
میلگرد، یک مقطع فولادی است که از جهت ساختاری، جزء پروفیل‌های بسته محسوب می‌شود. میلگردها در شکل‌ها، ضخامت‌ها و مدل‌های گوناگونی تولید می‌شوند. میلگرد، از جهت شکل ظاهری به دو دسته‌ی آجدار و بدون آج تقسیم می‌شود. همچنین از جهت استانداردهای مکانیکی و شیمیایی، به چهار گرید A1، A2، A3 و A4 بخش‌پذیر است .
در وب سایت دنیای فلزات انواع میلگرد آجدار ، میلگرد ساده ، میلگرد کلاف آجدار و کلاف ساده تولید شده توسط کارخانه های مطرح کشور بدون واسطه به فروش میرسد.

میلگرد A1
میلگرد A1 میلگرد ساده ای است که هیچ آجی بر روی سطح آن وجود ندارد. این میلگرد یک استوانه فولادی است که از نظر ترکیب شیمیایی تقریبا ۲۴ درصد وزن آن کربن و ۶۰ درصد وزن آن سیلیسیوم است و به همین دلیل به نسبت سایر میلگرد های A2 ، A3 ، A4 نرم تر بوده و مقاومت کششی پایین تری دارد.
میلگرد A1 با تنش جاری ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلو گرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (درزمان گسیختگی) ۲۵ درصد به عنوان میلگرد نرم شناخته شده.
شکل ظاهری میلگرد A1 هیچ آجی (برجستگی) روی سطح خود ندارد و شما به راحتی می توانید آن را از دیگر میلگردهای موجود در بازار داخلی تشخیص دهید.
در واقع مهم ترین ویژگی میلگرد A1 نرمی و انعطاف پذیری بالای آن است که کاربرد منحصربه فردی را برای آن رقم زده است. میلگردهای A1 با آئین نامه F240 بوده ، به عبارتی دارای رده مقاومتی ۲۴۰ هستند و به میلگردهای ساده معروفند.

میلگرد A2

میلگردی است نیمه سخت به شکل آجدار و از نظر طبقه بندی در رده S340 (آج ۳۴۰) دسته بندی میشود. شکل ظاهری آن یک محور در امتداد طولی و یک سری دور پیچ به صورت مارپیچ نسبت به این محور طولی است. این میلگردها عملکرد برشی دارند و برای خاموت ها کمرکش های دیوارهای برشی قابل استفاده میباشند.
این محصول با تنش جاری ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع ، با ۱۹ درصد تغییر شکل پلاستیکی بعنوان میلگرد نیمه خشک (ترد) و نیمه نرم شناخته شده که بصورت آجدار و عمدتا آج فنری شکل می باشد. یکی از راه های شناسایی این میلگرد شکل آج آنها است.

میلگرد A3

میلگردی است سخت با آج پیچیده و جزء میلگرد های آجدار با آج های مارپیچ است. شکل ظاهری آج ها به صورت جناقی (هشتی شکل) می باشد. میزان کربن این میلگرد ۲۷-۲۸ درصد و تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل پلاستیکی ۱۴ درصد بوده و به عنوان میلگرد خشک (ترد) شناخته می شود. این میلگرد از لحاظ طبقه بندی در رده S400 (آج ۴۰۰) دسته بندی می شود.

میلگرد A4

تولید میلگرد A4 ، نتیجه ی پیشرفت تکنولوژی نورد از لحاظ کنترل درجه حرارت و سرعت سرد کردن می باشد که امکان تولید شمش هایی با کربن پایین را فراهم می کند. به دلیل عدم وجود امکانات و تکنولوژی مورد نیاز در ایران و استفاده از فولادهایی با کربن بالا که تحمل ضربه و بارهای سیکلی را نداشتند ، تولید میلگرد A4 امکان پذیر نبود. اما امروزه با ساخت سیستم ترمکس و با کنترل درجه حرارت ، امکان سرعت سرد کردن شمش های فولادی با کربن پایین بوجود آمده است و میلگردهایی با آج ۵۲۰ به بالا را تولید کردند و دیگر نگرانی در تحمل بار و ضربه های سیکلی وجود ندارد. این میلگرد دارای مقاومت کششی ۶۵۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع، قابلیت جوش پذیری و مشخصات مکانیکی مطلوبی چون شکل پذیری مناسب می باشد.
میلگردهای نوع A4 با علامت تور Φ نشان داده می شوند و در رده میلگردهای سخت قرار می گیرند. شکل ظاهری این میلگردها دارای آج های دوکی شکل است، که به میلگردهای مرکب نیز معروفند. شکل ظاهری میلگرد A4 به صورت آج عرضی در دو طرف و آج طولی به صورت مارپیچ یا هفتی هشتی است. قیمت میلگرد A4 نسبت به A2 و A3 کمی گران تر است. مطابق استاندارد شماره ۳۱۳۲ سازمان ملی استاندارد ایران میلگرد A4 یا میلگردهای با آج ۵۰۰ و ۵۲۰ از نوع آجدار مرکب می باشند. اصولاً میلگردهای آجدار دارای درصد کربن بیشتری در ساختار ترکیبات شیمیایی خود هستند. درصد کربن در ساختار این میلگردها ، با میزان شکنندگی و سختی میلگرد رابطه ی مستقیم دارد. از طرف دیگر مقاومت و استحکام بالا در این دسته از میلگردها ، طراحی و اجرای پروژه ها را ساده تر کرده و از اتلاف منابع ، هزینه ، وقت و انرژی جلوگیری می کند.

کلاف ساده

میلگرد در دو نوع شاخه و کلاف تولید میشود. به طور کلی مفتول در دسته محصولات نیمه تمام قرار میگیرد. این محصول در صنعت برای ساخت سیم مورد استفاده قرار گرفته است و از طریق نورد بیلت و شمش در کارخانه نورد تولید میگردد. محصول نیمه نهایی تولید شده توسط شمش و بیلت پس از کشش سرد به سیم تبدیل میشود. در روش نورد گرم ، ابتدا شمش های فولادی به درون کوره های حرارتی نیل ریخته میشوند و بعد از نیل به درجه حرارت مورد نظر برای عملیات نورد به خط تولید منتقل میگردد. میلگرد کلاف با نام وایررود نیز در صنعت شناخته میشود و به عنوان مواد اولیه تمامی مفتول های خاص صنعتی و گالوانیزه و آرماتوربندی به کار میرود.
میلگرد کلاف به صورت کلاف های به هم پیچیده می باشد. سایز میلگرد کلاف از میزان ۵٫۵ تا ۱۶ میلی متر می باشد که سایزهای ۵٫۵ تا ۸ با اصطلاح مفتول (وایر) در بازار شناخته می شوند. لازم به ذکر است که این محصول در کارخانجات حداکثر تا سایز ۱۲ تولید گردیده و سایزهای بالاتر بعضا به صورت سفارشی می باشد.

به طور کلی سایز میلگردها در دسته های زیر قرار می گیرد:

میلگرد ۵٫۵ کلاف ساده RST34
میلگرد ۶٫۵ کلاف ساده RST34
میلگرد ۸ کلاف ساده RST34
میلگرد ۱۰ کلاف ساده RST34
سایزهای پایین کلاف شامل ۵٫۵ تا ۸ را اصطلاحاَ سیم مفتول می گویند. میلگردهای کلاف در دو نوع آجدار و ساده تولید می شوند. میلگرد کلاف معمولا در صنایع پایین دستی مورد استفاده قرار می گیرد. میلگرد در سایز ۵٫۵ و ۶٫۵ فقط به صورت کلاف و ساده موجود می باشد.

کلاف آجدار

کلاف آجدار

میلگرد کلاف دو دسته هستند

۱٫کلاف ساده
۲٫کلاف آجدار

کلاف آجدار خود به دو گروه A3 , A2 تقسیم می شود. میلگرد کلاف معمولا در صنایع پایین دستی مورد استفاده قرار می گیرد.
معمولا میلگرد کلاف به دو دسته وایر راد کم کربن و وایر راد پر کربن و متوسط تقسیم می گردد. کلاف کم کربن قابلیت کشش بالایی دارند قابلیت جوش پذیری، قابلیت نورد در حالت سرد، کنترل ازدیاد طول مناسب و … از ویژگی های این محصول می باشد. وایر راد پرکربن و متوسط درصد کربن آن زیاد می باشد. این محصول در مصارفی از قبیل تایر و لاستیک، انواع فنر، سیم و سازه های پسش تنبیده مانند سیم بکسل، سیم پیانو و… مورد استفاده قرار میگیرد.
سایز میلگرد کلاف از میزان ۵٫۵ تا ۱۶ میلی متر می باشد ، که سایزهای ۵٫۵ الی ۸ میلی متر به اصطلاح مفتول (وایر) شناخته شده است. لازم به ذکر است که این محصول در کارخانجات حداکثر تا سایز ۱۲ تولید گردیده و سایزهای بالاتر بعضا به صورت سفارشی میباشند.

به طور کلی سایز میلگردها در دسته های زیر قرار میگیرند :

میلگرد ۵٫۵ کلاف ساده RST34
میلگرد ۶٫۵ کلاف ساده RST34
میلگرد ۸ کلاف ساده RST34
میلگرد ۱۰ کلاف ساده RST34

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

16 − یازده =

فهرست